Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (20)
- (9)
- (68)
- (75)
- (7)
- (36)
- (9)
- (1)
- (36)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (68)
- (38)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (37)
- (82)
- (2)
- (45)
- (1)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (114)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (46)
- (61)
- (94)
- (123)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (94)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ E-PAGE™ Blotting Pads (reusable), 8.6 cm x 13.5 cm
Makes blotting of E-PAGE Gels easier and more efficient
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 10% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Percentage | 8 to 16% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 8 to 16% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 36 to 500 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Bolt™ Bis-Tris Plus XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4-12%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Thermo Scientific™ NuPAGE™ Bis-Tris XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Thermo Scientific™ Novex™ Tricine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Thermo Scientific™ NuPAGE™ Tris-Acetate XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 3-8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Thermo Scientific™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Genscript Corporation SurePAGE™, Bis-Tris, 10x8, 12%, 10 wells
GenScript SurePAGE, Bis-Tris, 10 cm x 8 cm gels are high-performance precast mini polyacrylamide gels with a special design that allows large sample loading volumes. The unique formulation of the gel and cassette design enables superior band resolution and significantly improved band evenness. SurePAGE gels are cast in a neutral pH buffer that minimizes polyacrylamide hydrolysis, increases gel stability and minimizes protein modification.SurePAGE gels guarantee excellent batch-to-batch consistency and a reliable protein migration pattern. With specially formulated Tris-MOPS running buffer, proteins can be separated quickly and efficiently for subsequent detection by staining or Western blotting.SurePAGE, Bis-Tris, 10x8 gels are available in gradient (4-20%, 4-12%, and 8-16%) and homogeneous (8%, 10%, 12% and 15%) concentrations. Each gel concentration has comb configurations of 10-well, 12-well and 15-well.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Genscript Corporation SurePAGE™, Bis-Tris, 10x8, 4-20%, 12 wells
GenScript SurePAGE, Bis-Tris, 10 cm x 8 cm gels are high-performance precast mini polyacrylamide gels with a special design that allows large sample loading volumes. The unique formulation of the gel and cassette design enables superior band resolution and significantly improved band evenness. SurePAGE gels are cast in a neutral pH buffer that minimizes polyacrylamide hydrolysis, increases gel stability and minimizes protein modification.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio Rad Laboratories CRIT. GEL 10%TRIS 26WELL 1.0MM
Gel, Tris Precast, Criterion, 10%
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio Rad Laboratories MP TGX 10%, 12 W, 10
Pkg of 10, 10% precast polyacrylamide gel, 8.6 x 6.7 cm (W x L), for use with Mini-PROTEAN Electrophoresis Cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bio Rad Laboratories 8-16 percent Mini-PROTEAN TGX Stain-Free Protein Gels10 well 50 ul
8-16% Mini-PROTEAN TGX Stain-Free Protein Gels10 well 50 ul
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More